ויטמין D

היום זה ברור יותר מתמיד שגופינו הוא מקדש ושמי שרוצה לחיות שנים ארוכות עם בריאות מלאה, חייב לשמור עליו ולהקפיד לחיות אורח חיים בריא. בין השאר חשוב להקפיד על שגרה קבועה של כושר גופני, לבקר אצל הרופא אחת לכמה זמן לבדיקות שגרתיות, להקפיד על תזונה בריאה ומאוזנת ובעיקר לתת לגוף שלנו את הוויטמינים והמינרלים שכל כך נחוצים לו. אחד מהוויטמינים הללו, שהחשיבות שלו גם הולכת ומתחדדת בשנים האחרונות הוא בלי ספק ויטמין D. צעירים, מבוגרים, גברים ונשים – כולנו צריכים כמויות שונות ממנו בשביל תפקודי גוף תקינים וזה בהחלט משהו שצריך להיות מודעים אליו ולהקפיד על כך. בואו ננסה להבין מה זה בדיוק הוויטמין הזה, מדוע הוא כל כך חשוב ואיך ניתן להבטיח צריכה קבועה ומספקת שלו.

מה זה ויטמין D?

נהוג לחשוב כי ויטמין D הוא רכיב אחד בלבד, אך למעשה מדובר בלא פחות מחמש תרכובות שונות מסיסות בשמן שהן חיוניות וחשובות מאד לגוף האדם. אם אתם רוצים לדעת עוד הוויטמין הזה, על ההיסטוריה שלו ועל גילויים אחרונים הקשורים בו, תוכלו למצוא מידע מפורט בנושא ויטמין D באתרים המובילים לתוספי תזונה ובריאות ברשת. מכאן נעבור לדבר על הסגולות שלו ואיך ניתן לקבל כמות מספקת ממנו.

איך הוא משפיע על הגוף?

ראשית כל חשוב להבין שכמות נורמלית ותקינה של ויטמין D בגוף האדם מסייעת במידה משמעותית למאזן תקין של משק הסידן והזרחן בו. זה אולי לא אומר הרבה לרובנו, אך צריך לדעת שמדובר באיזון שאחראי באופן משמעותי על בריאותינו ועל מניעה של מחלות ובעיות רפואיות רבות. כל למשל, מחקרים שנעשו בשנים האחרונות מצביעים על כך שכמות תקינה של ויטמין D היא חיונית להגנה על מערכת הנשימה וקשורה באופן ישיר במניעת מחלות ואפילו כאלו הנחשבות לקשות וחמורות כמו סוכרת, סרטן על סוגיו השונים, מחלות לב וריאה, אירועים מוחיים, טרשת נפוצה וכן מחלות דלקתיות קשות במערכת העיכול כמו קרוהן וקוליטיס. כשמבינים את הדברים האלו, החשיבות של צריכת ויטמין רק מתחדדת וכעת חשוב להבין איך אפשר להבטיח צריכה תקינה ומספקת.

חשיפה לשמש

אם שמעתם על הקשר בין חשיפה לשמש לייצור ויטמין D על ידי הגוף, דעו קודם כל שלא מדובר במיתוס. חשיפה יומית לשמש אכן מסייעת לגוף להפוך חלק מהכולסטרול שבו לוויטמין D וזאת דרך נהדרת לצרוך אותו וגם להיפטר מכולסטרול. יחד עם זאת צריך לדעת שבחודשי החורף כשאין הרבה שמש ישירה זה הרבה פחות אפקטיבי וכן לדעת שאנשים בעלי גוון עור בהיר לא מייצרים כמות מספקת עם החשיפה לשמש.

צריכה מהמזון

ויטמין D אמנם לא נמצא בסוגים רבים של מזון שהאדם צורך, אבל כן ישנם כמה סוגים בהם אפשר למצוא כמויות לא רעות ממנו. כך למשל תמצאו ויטמין D בדגים כמו סלמון, מקרל או סרדינים וכן בחלמון ביצה, ירקות ועלים ירוקים או במאכלים ומשקאות המועשרים במיוחד בוויטמין.

תוספי תזונה

האפשרות האחרונה לצריכת ויטמין D המומלצת למי שלא מצליח להכניס לגוף כמויות תקינות היא שימוש בתוספי תזונה. לפני שעושים זאת חשוב להתייעץ עם הרופא שלרוב ישלח אותנו לבדיקת דם כדי לבדוק אם אכן קיים חוסר. זכרו לחפש תוסף מתאים ובדקו אם הוא מכיל רכיבים נוספים מלבד לוויטמין D עצמו, וחשוב לבדוק אם אתם זקוקים להם או לא. כל או כך, הקפידו לוודא כי הגוף שלכם מקבל את הכמויות של הוויטמין שהוא צריך, שכן מדובר ברכיב חשוב וחיוני לגוף מאין כמוהו.