ביטוח בריאות פרטי וציבורי

רוב האנשים במדינה בוחרים שכן לעשות ביטוח בריאות משלים, בין אם דרך קופות החולים ובין אם דרך חברות הביטוח הפרטיות. אומנם מדובר במדינת רווחה, אך עדיין סל השירותים שהמדינה מעניקה אינו תמיד מספק. מכאן מי שמבקש להיות רגוע, הרבה פעמים בוחר לעשות ביטוח פרטי. פה אבנר הייזלר שבקיא בתחום הביטוחים ניגש לעשות סדר. הייזלר מסביר האם מדובר באפקט העדר, או האם ישנה סיבה טובה לשלם כמה עשרות שקלים מדי חודש עבור ביטוח פרטי. גם אתם שאלתם את עצמכם את אותה שאלה? להלן מידע מקיף בנושא.

ביטוח ציבורי – ביטוח בסיסי

הייזלר מבקש להתחיל מהבסיס, מהביטוח הציבורי. ובכן ביטוח שכזה בהחלט מספק כל עוד מדובר בטיפולים פשוטים, בחיסונים ובבדיקות רגילות. בנוסף, רמת הרפואה בארץ נחשבת גבוהה ואפילו התורים יחסית זמינים. מצד שני, כאשר יש צורך בניתוח פרטי, כאשר מגיעים למצב סיעודי, או כשצרכים לעבור השתלה (או הליך מיוחד בחו"ל), הרי שאז מגלים שהכיסוי הציבורי מאוד חלקי ואף חלק מהטיפולים "המיוחדים" מותנים במצב מסכן חיים, או בחוסר יכולת כלכלית. כמו כן, יש להכניס פרמטר נוסף למשוואה: כאשר מדובר במערכת הבריאות הציבורית קיים מכשול נוסף ושמו בירוקרטיה. בירוקרטיה שלא פעם מעכבת הליכים חשובים ובכך פוגעת באופן ישיר במצב הבריאותי.

הסיפור של הביטוח המשלים

רגע לפני שנעצור להבין מדוע רבים בוחרים להשקיע בביטוח הפרטי, נעצור להסביר מהו הביטוח המשלים מטעם קופת החולים, ומי שיצא לו לקרוא על אבנר הייזלר בדה מרקר כבר יודע שהוא איש של פרטים, ועל כן תמיד חשוב לו להציג את התמונה המלאה. אז מהו אם כן תפקידו של הביטוח המשלים מטעם קופת החולים, של כל אותם ביטוחים שנקראים "לאומית זהב", "מגן כסף", "כללית מושלם" וכדומה? ובכן הם מרימים את הרמה של הביטוח. הם בין היתר כוללים הנחות לטיפולי שיניים, טיפולים משלימים, מעניקים כיסוי נרחב לבדיקות הריון וכדומה. מצד שני, ביטוחים אלו אינם מספקים כאשר מבקשים לעבור ניתוח פרטי בחו"ל או השתלה. פה שוב הבירוקרטיה עומדת על הרגליים ומהווה מכשול שקשה לעקוף.

תפקידו של הביטוח הפרטי

ביטוח פרטי מהווה גלגל הצלה, הבטחה. את הביטוח הפרטי ניתן לרכוש באופן אישי, כך שיתאים לשורה פרטנית של צרכים. מדובר בהתאמה נקודתית, אם בהתאם לחרדות ואם בהתאם למצב גופני והיסטוריה בריאותית. מכאן שביטוח פרטי גם מעניק עוגן (תחושה בטוחה שבכל מקרה נשארים מגובים) וגם בעת הצורך הוא מוכיח את עצמו. ללא בירוקרטיה, ללא תורים ממושכים וללא עלויות גבוהות.

מקבלים החלטה

כפי שמבהיר אבנר הייזלר בראיון בדה מרקר, בעולם העסקים והביטוחים אין להיות פזיזים, אלא נדרשים לקבל החלטות מושכלות, ועל כן הייזלר מוצא לנכון לחדד שאין למהר להיפרד מאותו ביטוח משלים שעושים בקופת החולים, גם אם במקביל קיים ביטוח פרטי. האם לא חבל לשלם באופן כפול? ובכן התשובה אינה בגוונים של שחור ולבן, אלא היא מעט יותר מורכבת. חשוב להבין היטב מה כוללת כל פוליסה ורק אז לקבל החלטה מושכלת. כך למשל אם הביטוח המשלים דרך קופת החולים כולל בדיקות הריון חשובות שאינן מצויות בביטוח הפרטי, הרי שאישה בהריון צריכה להמשיך לשלם על שניהם. כמו כן, יש מקרים בהם ניתן לקבל החזר כפול משתי הפוליסות, כך שאין מדובר בהפסד. שורה תחתונה – ביטוח פרטי בהחלט חשוב, אך אין למהר לוותר על הביטוח הציבורי.