רשלנות רפואית בקיצור קיבה

ניתוח "קיצור קיבה" ("ניתוח בריאטרי") מבוצע לעתים במקרים של השמנת יתר. ברמה הטכנית, הניתוח מצר את חלקה העליון של הקיבה. ברמה הפסיכולוגית, השפעת הניתוח היא שתחושת השובע בעקבות אכילה מגיעה מהר יותר. כתוצאה מכך, האדם אוכל פחות ומרזה. כמו בכל הליך רפואי, גם בניתוח הצרת קיבה ישנם סיכונים מסוימים וגם אפשרות של רשלנות רפואית עם השלכות משמעותיות.

כיצד זה קורה?

בהקשר ניתוחי קיצור קיבה, מדובר בין השאר על המצבים הבאים: החלטה על ניתוח מסוג זה, עבור חולה שלא מתאים לכך. ביצוע הניתוח מבלי שהחולה קרא בנחת והבין את הסיכונים, שמפורטים בטופס ההסכמה לניתוח (שכמובן יש לחתום עליו). רשלנות באופן ביצוע הניתוח. סיבוך של הניתוח (דוגמת דימום) שלא אובחן או שלא טופל כראוי. סיבוכים עקב רשלנות במעקב אחר המטופל, לאחר הניתוח. ישנו גם מצב מיוחד, שבו רשלנות בניתוח קיצור קיבה לא גרמה נזק מיידי, אבל הגבירה את הסיכוי לנזק עתידי שנגרם לכם. במקרים כאלה, כדאי לפנות אל עו"ד רשלנות רפואית מטעם משרד עורכי דין אלמוג-שפירא ולקבל יעוץ מקצועי לגבי ההמשך. נדגיש, כי לא כל תוצאה שלילית של ניתוח היא רשלנות רפואית. ברשלנות רפואית, מדובר על תוצאה שלילית שהרופא יכל והיה אמור למנוע.

בירורים והחלטות ראשוניות

בסיוע עורך הדין שמתמחה בכך, יש להעריך קודם כל האם אכן מדובר ברשלנות רפואית. התשובה לכך אגב, לא תמיד חד משמעית. שאלה חשובה נוספת, היא מה הסיכוי שבית המשפט יקבל את טענותיכם ויפסוק לכם לבסוף את הפיצוי שאתם מבקשים? האם ובאיזו מידה ניתן להוכיח רשלנות רפואית במקרה זה? את מי עליכם לתבוע? האם האחראי לנזק הוא רופא ספציפי? אולי מדובר ברשלנות של מוסד רפואי? אולי יש לתבוע שילוב גורמים? התשובות לשאלות אלה משתנות ממקרה למקרה ויש כאן חשיבות רבה לניסיונו של עורך הדין.

היערכות לתביעה

לקראת הגשת התביעה, יש לבצע איסוף חומרים יסודי. חשוב לזכור, שמוסדות רפואיים חייבים להעביר לכם לבקשתכם, עותקים ממסמכים רפואיים שקשורים למקרה. עם זאת, התהליך לוקח זמן. מהיבט הזמן, מומלץ בכל מקרה שלא להתעכב. טיפול מהיר עדיף, כל עוד פרטי המקרה זכורים היטב. כמו כן, ישנה תקופת התיישנות לגבי הגשת תביעות כאלה – שבע שנים ממועד גילוי או גרימת הנזק. ההיערכות למשפט, תכלול גם קבלת חוות דעת של רופא מומחה בנושא קיצור קיבה. ככל ששלב ההיערכות יבוצע טוב יותר, כך יגדל הסיכוי להצליח במשפט.

תהליך התביעה והמשפט

תהליך המשפט עשוי להיות ממושך למדי. תביעה כזו איננה פשוטה להוכחה. לשני הצדדים יינתן זמן, לגבש ולהציג את עמדותיהם ותגובותיהם. כל זאת, עשוי להימשך על פני זמן רב לעלות לא מעט כסף. האם אתם מוכנים לכך והאם זה נראה לכם משתלם? קחו בחשבון, שבתביעה מול גוף רפואי גדול, אתם עומדים בפני מי שמנוסים וערוכים היטב למקרים כאלה. זו שאלה אישית, שחשוב לנסות ולענות עליה מראש. תביעות רשלנות רפואית מטופלות בבית משפט השלום כאשר סכום התביעה הוא עד 2.5 מליון ש"ח או בבית המשפט המחוזי, בסכומי תביעה שמעבר לכך. אפשרות אלטרנטיבית חשובה, היא להגיע להסכם פשרה בין שני הצדדים. ישנה גם אפשרות משולבת, בה מגיעים פשרה לגבי חלק מהטענות של התובע ומסכימים שבית המשפט יחליט לגבי השאר.

לסיכום

רוב ניתוחי קיצור הקיבה עוברים בשלום ובהצלחה. עם זאת, כשם שחשוב להיות מודעים לסיכונים שכרוכים בהם, כך חשוב להיות מודעים גם לאפשרות של רשלנות רפואית.