סוכרת היא מחלה נפוצה המתאפיינת בריכוז גבוה של סוכר, כתוצאה מבעיה בהורמון האינסולין אשר אחראי על ויסות רמות הסוכר בדם. המאפיין העיקרי של המחלה היא ריכוז גבוה של סוכר בדם, כאשר ע"פ הערכות יותר מ 250 מיליון בני אדם מאובחנים עם סוכרת – בדרגת חומרה משתנות. מעל למיליון איש בממוצע נפטרים כתוצאה מסיבוכים של המחלה. סוכר הוא חומר חיוני בגוף ומהווה את מטבע האנרגיה של התאים. הגילוי אודות הסוכרת הוא גילוי דרמתי, בייחוד לאור החשש מפני שינויים משמעותיים בהרגלי התזונה. חשוב להבין כי לתזונה יש תפקיד משמעותי בכל הקשור ליכולת לשלוט על רמות הסוכר, ועל כן סוכרתיים נדרשים להיצמד לתפריט. מה מותר ומה אסור לאכול? אנחנו כאן עם כל הפרטים.

תזונה לסוכרתיים: כל מה שמותר ואסור לאכול

מה מומלץ לאכול בעבור סוכרתיים?

לפני שנתחיל להסביר מה מותר לאכול, רצוי קודם כל לקרוא מאמר שמפרט על המחלה עצמה כמו גם על התסמינים שלה. כאמור, לתזונה יש תפקיד חשוב בכל הקשור לוויסות רמות הסוכר, וזאת מתוך מטרה להימנע ממצב שבו רמת הסוכר גבוהה ואז נגרם מצב של אפטר שוק המוביל לזיעה קרה, סחרחורת, התעלפות ובמצבים קיצוניים גם צורך באשפוז בבית החולים לטובת השגחה. למרות הדעה הרווחת, לסוכרתיים יש לא מעט מה לאכול – החל מפירות וירקות ועד שומנים בריאים כמו למשל אבוקדו וטחינה. חשוב מאוד ליצור תזונה מגוונת הכוללת מאכלים מכל קבוצות המזון, תוך שימת דגש על מינון מדויק. בנוסף, מזון המכיל רמות גבוהות של סיבים תזונתיים גם מגבירים את תחושת השובע אבל גם מסייעים לאזן את רמת הכולסטרול בדם. אין תפריט שמתאים לכולם ועל כן רצוי לתאם פגישה עם תזונאית המתמחה בתחום של סוכרתיים, כל זאת מתוך מטרה לבנות תפריט מותאם אישית שלוקח בחשבון את הגיל, משקל, סוג הסוכרת וכן אורח החיים. אפשר לשלב הכול – הכול עניין של מינון נכון כמו גם שימת דגש על בחירות נכונות וכן שמירה על סדר קבוע של ארוחות.

מה אסור לאכול בעבור סוכרתיים?

מזון מתועש ידוע בתור היותו מזון המכיל ריכוז גבוה מאוד של שומן כמו גם סוכר המשפיע מאוד על סוכרתיים. פיצות, בורקסים כמו גם פלאפל וטבעות בצל אינם מומלצים לסוכרתיים מאחר והם מכילים שמן רב שמשפיע כאמור על רמת הכולסטרול והדם. זאת ועוד, רצוי שלא לשלב בתפריט מזון מלוח כמו למשל גבינות מלוחות, דג כבוש וחמוצים מאחר והם מעלים את רמת הנתרן ובהתאם לכך גורמים להפחתה בלחץ הדם, מצב מסוכן כאשר מדובר אצל אנשים שסובלים מסוכרת. עדיף להימנע ככל האפשר משתייה של מיצים של פירות מאחר והריכוז התזונתי בהם הוא נמוך וגורם לעלייה בריכוז הסוכר בדם. שימו לב כי גם לממתקים מלאכותיים יש השפעה מאחר ובחלקם באופן מפתיע יש סוכר באותה רמה כמו בסוכר רגיל, בשל שימוש בממתיקים מעובדים. חשוב להקפיד על תזונה בריאה ולהתייעץ כמובן עם תזונאית בכל הנוגע למזון.

לסיכום

להרגלי התזונה של סוכרתיים יש חשיבות עצומה מבחינת היכולת לשמור על רמות סוכר קבועות וכן להימנע ממצב של ירידה דרסטית או לחילופין זינוק בריכוז הסוכר בדם. עבודה צמודה עם תזונאית המתמחה לצד בנייה של תפריט תזונתי מגוון כל האפשר הוא המפתח לטובת יצירת אורח חיים ומאוזן, וזאת למרות הימצאות הסוכרת. מעבר ליצירת תפריט תזונה בהתאמה אישית, פעילות ספורטיבית, הימנעות מעישון וכן בדיקות תקופתיות אצל הרופא המטפל הן חיוניות לטובת שמירה על רמות מאוזנות של סוכר וכן חיים לצד המחלה שמעל למיליון וחצי ישראלים נאלצים להתמודד איתה.

*המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.