הלכתם ברחוב ולפתע שמעתם צעקה גדולה. הסתובבתם וראיתם מישהו תופס את כתפו וזועק מכאבים? כנראה שמדובר בלא אחרת מאשר פריקת כתף. מעבר ללפנות את אותו אדם לבית החולים, כדאי שתדעו מהי פריקת כתף, כדי שתוכלו לדעת כיצד אפשר להימנע ממנה ולטפל בה במידת הצורך.

מהי פריקת כתף?

פריקת כתף היא פציעה שכיחה ביותר. פריקת כתף באה לידי ביטוי בכך שהזרוע מתנתקת מהמיקום האנטומי התקין שלה במפרק הכתף. פריקת כתף כוללת, בלא מעט מהמקרים, פגיעה גם ברצועות ובגידים הסמוכים לאיזור.

סממנים לפריקת כתף

איך יודעים שמדובר במצב של פריקת כתף? ובכן, פריקת כתף מתאפיינת במספר גורמים שדרכם אפשר לזהות אותה.

ראשית, כתוצאה מפריקת כתף יווצרו כאבים גדולים ורבים באיזור. כאבים אלו בדרך כלל הם בלתי ניתנים להתעלמות. בנוסף, פריקת כתף תלווה בתחושה של חוסר יכולת בהזזת היד בצורה תקינה. כמובן שהדבר תלוי בחומרת פריקת הכתף, ובעוד שפריקת כתף קלה תאפשר תנועה מסויימת אך לא מושלמת, פריקת כתף קשה לא תאפשר להזיז את היד כלל.

נפיחות גם היא סימן לפריקת הכתף, וכן ניתן לראות את שינוי הצורה במפרק הכתף בקלות וללא צורך באולטראסאונד, זאת בעיקר בזמן השוואה בין כתף פרוקה לכתף תקינה. בנוסף, בעקבות שינוי המיקום של הכתף, נוצרים לחץ על העצבים שגורמים לתחושה של נימול, חולשה של השרירים וכן התכווצויות בולטות באיזורים הסמוכים לכתף – הצוואר והיד.

איך עלולה להתרחש פריקת כתף?

הכתף היא בעלת טווח תנועה רחב וגדול, בוודאי בהשוואה למפרקים אחרים בגוף שמאפשרים טווח תנועה צר וקטן. מפרק הכתף בנוי גם מרצועות וגידים שאמורים לשמור על מבנה מפרק הכתף כפי שהוא ולהשאיר את עצם הזרוע בחיבור מתמיד אליו. למרות זאת קיימים מצבים בהם כוח רב מופעל על מפרק הכתף. כוח זה יבטל את כוחן של הרצועות והגידים ועלול לאפשר יציאה של עצם הזרוע מהמקום ובעקבות כך לפריקת כתף.

איך עלולה להתרחש פריקת כתף

איך מטפלים בפריקת כתף?

הטיפול בפריקת כתף תלוי בעד כמה חמור מצב פריקת הכתף ונקבע בהתאם למקרה הספציפי. קיימות שיטות של החזרת הכתף למקום באופן ידני, בה הרופא מחזיר את הזרוע למקומה. שיטה זו היא מכאיבה ביותר ולרוב יש שימוש במשככי כאבים שמאפשרים את דרך הפעולה הזו.

כאשר פריקת הכתף חמורה יותר, יש צורך בביצוע ניתוח להחזרת הכתף למקום. כחלק מהטיפול כדאי גם לקבע את הכתף למשך של בין כמה ימים לכמה שבועות, זאת כדי שהכתף תחלים באופן מלא.

בנוסף, כאשר מדובר במקרה חמור, מומלץ לבצע שיקום שבמהלכו מתבצעות פעולות שמטרתן להחזיר את טווח התנועה למקורו ולהשיב את הכתף ופעילותה למצבן התקין.

אז אם במקרה נתקלתם במקרה של פריקת כתף או חוויתם מקרה כזה בעצמכם – גשו מיד לטיפול.