בריאות השן

שמירה על בריאות השן היא חשובה לא רק ממניעים אסתטיים, אלא גם בריאותיים. שיניים וחניכיים בריאות מאפשרות לנו להפעיל אותם בצורה סדירה ונכונה וכך ליהנות מתזונה טובה, מחוסר בכאבים וגם שמירה על הגוף מדלקות ומחלות שונות. בניגוד לאיברים אחרים בגוף שלנו, שמירה על בריאות השיניים והחניכיים דורשת מאיתנו פעולות מאד ספציפיות. במאמר הזה נעסוק באותן פעולות ונסביר כיצד להפוך את הדאגה לשיניים לשגרה שתעניק לכם פה בריא לשנים רבות.

מניעה טובה מטיפול

טיפולי השיניים היום משתמשים בטכנולוגיות חדשניות המקלות על ההחלמה ומשפרות את ההצלחה של הטיפול עצמו. כיום ניתן למשל לבצע השתלת שיניים מהיום למחר ברמה הכי גבוהה שיש. קיימים גם שתלים המיוצרים בארץ המאפשרים השתלות במקומות בלסת בהם זה היה בעבר מגבלתי.

יחד עם זאת, עדיף לא להגיע בכלל למצב של טיפול שיניים. ההשקעה בתחזוקת פה נכונה משתלמת הן בהיבט הכלכלי והן מבחינת מניעת הכאב ואי הנעימות. השתלה פשוטה יכולה להגיע לכמה אלפי שקלים ומספר ביקורים אצל רופא השיניים המומחה. סתימות פשוטות גם הן יקרות ומצריכות טיפול לא נעים.

תכשירי המניעה של מחלות פה וחניכיים הם זולים יחסית ונגישים לנו. בואו נעבור עליהם.

תחזוקת שיניים נכונה – במה צריך להצטייד?

מברשת שיניים

רצוי לבחור במברשת בעלת סיבים לא רכים מידי ושהיא ממותג ידוע. בקשו המלצה מרופא השיניים שלכם כמו גם הדרכה לשימוש נכון. קיימות כמובן גם מברשות שיניים חשמליות. אלו מומלצות לשימוש מפני שיכולת הניקוי שלהן טובה יותר במידה ומשתמשים בהן מספיק זמן, בדרך כלל זה לפחות שתי דקות.

משחת שיניים

קיימות משחות שונות בעלות תכונות שונות שניתן לבחור מביניהן. משחות הלבנה יעזרו לנו לשמור על שיניים בהירות. למי שסובל מרגישו לחום או קור קיימות משחות שיניים ייעודיות שמקלות על המעברים החדים בין טמפרטורות.

חוט דנטלי

כל חוט דנטלי של מותג מוכר יהיה טוב מספיק. מה שחשוב הוא להקפיד על השימוש בו לפחות פעם ביום בערב. במידה ואכלנו מזון שנתקע בשיניים, נוכל להשתמש בחוט דנטלי גם לאחר הארוחה עצמה.

מי פה

השטיפה במי פה עוזרת למלחמה בחיידקי השן. יש לזכור שהשטיפה איננה באה במקום צחצוח או חוט דנטלי. היא מסיימת את תהליך הניקיון של השן והפה.

הרגלים נכונים לשמירה על השיניים

זכרו תמיד לצחצח שיניים פעמיים ביום כאשר בערב אנחנו עוברים עם חוט דנטלי. קחו את הזמן לצחצוח והקפידו לעבור על כל השיניים באופן שיטתי. זכרו לצחצח גם את הלשון שעליה יכולים להימצא חיידקים שונים. המעיטו ככל הניתן באכילת דברים מתוקים כגון שוקולד או סוכריות. במידה ואתם אוכלים מתוקים, הקפידו לשטוף את הפה לאחר מכן ואולי אפילו ממש לצחצח אותו. הימנעו מאכילת ממתקים בערב בכדי לא להשאיר שיירי סוכר בפה למשך הלילה.

שימו לב לכאבים ותחושות שונות המגיעות מהפה. הגיעו לרופא השיניים כל חצי שנה לביקורת ודווחו לו על כאבים או רגישויות שונות שנתגלו אצלכם. תופעות כמו רגישות קיצונית לקור או דימום מהחניכיים צריכות להיבדק מכיוון שאולי הן מצביעות על בעיה גדולה יותר.

 

אם תשכילו לשמור על השיניים באופן שיטתי ויום יומי, ואם תגיעו לבדיקה אצל רופא השיניים פעם בחצי שנה, אתם תבטיחו שהשיניים שלכם יישארו בריאות או לכל היותר ידרשו טיפולים קטנים יחסית. זכרו – התדרדרות בבריאות השיניים יכולה להגיע מאד מהר כתגובה לאי שמירה על כללי ניקיון הפה.